„Абонамент за услуга за провеждане на кампании за проверка на устойчивостта на информационната инфраструктура на ДП РВД срещу кибератаки“

ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ "РЪКОВОДСТВО НА ВЪЗДУШНОТО ДВИЖЕНИЕ" ТПП

1.1. ​​​​​​Предметът на поръчката включва извършването на тестове за проверка на устойчивостта (пен тестове) на информационната инфраструктура на ДП РВД срещу кибератаки чрез Платформа (хардуер и софтуер), базирана на изкуствен интелект. Пен тестовете ще са външни и вътрешни. Външните пен тестове ще се провеждат през отделна инстанция на Платформа (хардуер и софтуер), оперирана от Изпълнителя извън периметъра на Възложителя. Вътрешните пен тестове ще се изпълняват от служители на Възложителя, използвайки Платформа (хардуер и софтуер), която ще бъде инсталирана на място в ДП РВД. Изпълнителят ще предостави за ползване Софтуер, необходим за работа на Платформата, както и ще извършва поддръжка на Платформата и осъвременяване на Софтуера. Платформата, чрез която ще се извършват тестовете следва да отговаря на всички изисквания на Възложители, посочени в настоящата техническа спецификация. 1.2. В предмета на поръчката се включва доставка на необходимия хардуер, както и инсталиране, конфигуриране и тестване на Платформата, базирана на изкуствен интелект (ИИ) с възможност за автоматизирани и автономни проверки (без човешка намеса), както и с възможност за проверки, управлявани от човек, с която ще се извършват вътрешни тестове от обучени служители на Възложителя. 1.3. В предмета на поръчката се включва обучение на служители на Възложителя за работа с Платформата.

Краен срок

Deadline 2026-10-05

Кой? Какво? Къде?
История на обществените поръчки
Дата Документ
2026-09-01 Обявление за поръчка
Обявление за поръчка (2026-09-01)
Обект
Обхват на обществената поръчка
Заглавие: „Абонамент за услуга за провеждане на кампании за проверка на устойчивостта на информационната инфраструктура на ДП РВД срещу кибератаки“
Референтен номер: 588893
Кратко описание:
1.1. ​​​​​​Предметът на поръчката включва извършването на тестове за проверка на устойчивостта (пен тестове) на информационната инфраструктура на ДП РВД срещу кибератаки чрез Платформа (хардуер и софтуер), базирана на изкуствен интелект. Пен тестовете ще са външни и вътрешни. Външните пен тестове ще се провеждат през отделна инстанция на Платформа (хардуер и софтуер), оперирана от Изпълнителя извън периметъра на Възложителя. Вътрешните пен тестове ще се изпълняват от служители на Възложителя, използвайки Платформа (хардуер и софтуер), която ще бъде инсталирана на място в ДП РВД. Изпълнителят ще предостави за ползване Софтуер, необходим за работа на Платформата, както и ще извършва поддръжка на Платформата и осъвременяване на Софтуера. Платформата, чрез която ще се извършват тестовете следва да отговаря на всички изисквания на Възложители, посочени в настоящата техническа спецификация. 1.2. В предмета на поръчката се включва доставка на необходимия хардуер, както и инсталиране, конфигуриране и тестване на Платформата, базирана на изкуствен интелект (ИИ) с възможност за автоматизирани и автономни проверки (без човешка намеса), както и с възможност за проверки, управлявани от човек, с която ще се извършват вътрешни тестове от обучени служители на Възложителя. 1.3. В предмета на поръчката се включва обучение на служители на Възложителя за работа с Платформата.
Покажи повече
Вид на договора: Услуги
Продукти/услуги: Услуги, свързани със софтуерни продукти 📦
Очаквана стойност без ДДС: 210 000 EUR 💰
Описание
Вътрешен идентификатор: 588893
Допълнителна информация:
На основание чл. 111, ал. 1 и ал. 2 от ЗОП Възложителят изисква при подписването на договора участникът, определен за Изпълнител да представи гаранция за изпълнение в една от формите, посочени в ЗОП, в размер на 5% (пет процента) от цената на договора без ДДС съгласно чл. 7, ал. 1 от договора, с валидност за целия срок на действие на договора, плюс 30 (тридесет) дни. Пояснение във връзка със срокът за изпълнение на поръчката: 1. Срокът за изпълнение на услугите по т. 1.1. от Техническите и функционални изисквания и спецификации е 36 (тридесет и шест) месеца, считано от датата на подписване на приемо-предавателните протоколи за успешно имплементиране, конфигуриране, тестване на Платформата и проведено обучение на служителите на Възложителя. 2. Срокът за доставка на необходимия хардуер, инсталиране, конфигуриране и тестване на Платформата е 55 (петдесет и пет) календарни дни, считано от датата на подписване на договора. 3. Срокът за първоначално обучение на служители на Възложителя е 60 (шестдесет) календарни дни, считано от датата на подписване на договора.
Покажи повече
Използването на критерии за достъпността за лицата с увреждания в техническите спецификации: Критерии за достъпността за лицата с увреждания не са включени, а обосновката е следната
Обосновка: Не е относимо към предмета на настоящата обществена поръчка.
Пощенски адрес: бул. "Брюксел" No 1, ЕЦ за УВД
Пощенски код: 1540
Град: гр. София
Държава: България 🇧🇬
Място на изпълнение: София (столица) 🏙️
Продължителност: 36 месеца
Максимален брой подновявания: 0
Критерии за награждаване
Цена
Заглавие
Идентификационен номер на партидата: LOT-0001
Описание
Пощенски адрес: бул. „Брюксел“ № 1, Единен център за управление на въздушното движение (ЕЦ за УВД) София.
Град: София

Процедура
Вид процедура
Открита процедура
Правно основание: Директива 2014/24/ЕС
Административна информация
Срок за получаване на офертите или заявленията за участие: 2026-10-05 23:59:59 📅
Условия за отваряне на офертите: 2026-10-07 14:00:00 📅
Условия за отваряне на офертите (място): В системата
Езици, на които могат да се подават офертите или заявленията за участие: български 🗣️
Минимален срок, през който оферентът трябва да поддържа офертата: 5 месеца
Тръжни условия
Дата на отваряне: 2026-10-07 14:00:00 📅
Място: В системата
Електронно фактуриране: Разрешено

Правна, икономическа, финансова и техническа информация
Условия за участие
Критерий за подбор: Референции за определени услуги
Списък и кратко описание на правилата и критериите:
Участникът следва да е изпълнил минимум една дейност за услуга с предмет и обем, идентични или сходни с тези на поръчката за последните три години от датата на подаване на офертата. Забележки: Под дейност за услуга с предмет и обем, идентични или сходни с тези на поръчката, се разбира дейност по извършване на тестове за проникване. Тестовете трябва да са изпълнени за: - публични организации или - съществени или важни субекти по смисъла на Закона за Киберсигурност. Изпълнена дейност за услуга е тази дейност, чието изпълнение е приключило в рамките на заложения от Възложителя период, независимо от началната дата на изпълнение. При подаване на офертата участниците декларират съответствието си с критерия за подбор, като попълват в ЕЕДОП Част IV „Критерии за подбор“, раздел В „Технически и професионални способности“, поле „Извършени услуги от конкретния вид“. За доказване на техническите и професионалните си способности участникът представя списък на услугите, които са идентични или сходни с предмета на обществената поръчка, с посочване на стойностите, датите и получателите, заедно с документи, които доказват извършената услуга. Документите за доказване на съответствието с техническите и професионални способности се представят от избрания за Изпълнител участник преди сключване на договора за възлагане на поръчката или при поискване в хода на провеждане на процедурата при условията на чл. 67, ал. 5 от ЗОП.
Покажи повече
Критерий за подбор: Съответните образователни и професионални квалификации
Списък и кратко описание на правилата и критериите:
Участникът следва да разполага с персонал с професионална компетентност за изпълнението на поръчката, както следва: 1. Ръководител по предоставяне на услугата и експерт по информационна сигурност, който трябва да отговаря на следните минимални изисквания: • Висше образование в направление „Комуникационна и компютърна техника“, „Информатика и компютърни науки“, „Информационни технологии“ или еквивалентно; • Минимум 5 (пет) години професионален опит в областта на информационната сигурност, от които поне 3 (три) в управление на проекти, свързани с тестове за проникване, киберсигурност или управление на уязвимости; • Опит като ръководител на минимум 2 проекта за тестове за проникване на информационна инфраструктура и системи; • Поне един валиден сертификат в областта на тестовете за проникване: OSCP, GPEN, CEH или еквивалент; • Поне един валиден управленски сертификат в областта на информационната сигурност: CISSP, CISM, ISSMP или еквивалент. 2. Минимум един Експерт „Penetration tester“ със специализация мрежова инфраструктура, който следва да отговаря на следните минимални изисквания: • Висше образование в направление „Комуникационна и компютърна техника“, „Информатика и компютърни науки“, „Информационни технологии“ или еквивалентно; • Минимум 3 години професионален опит в тестове за проникване, от които поне 2 с фокус мрежова и инфраструктурна сигурност; • Участие в минимум 2 проекта за тестове за проникване на мрежова инфраструктура; • Поне един валиден сертификат в областта на тестовете за проникване на мрежи: OSCP, OSEP, GPEN, GXPN, PNPT, CRTP, CRTE или еквивалент. 3. Минимум един Експерт „Penetration tester“ със специализация сървърна инфраструктура, който следва да отговаря на следните минимални изисквания: • Висше образование в направление „Комуникационна и компютърна техника“, „Информатика и компютърни науки“, „Информационни технологии“ или еквивалентно; • Минимум 3 години професионален опит в тестове за проникване, от които поне 2 години с фокус сървърна инфраструктура и операционни системи (Windows, Linux/Unix); • Участие в минимум 2 проекта за тестове за проникване на сървърна инфраструктура; • Поне един валиден сертификат в областта на тестовете за проникване: OSCP, OSEP, OSCE3, CRTP, CRTE, GCIH, GPEN или еквивалент. 4. Минимум един Експерт „Penetration tester“ със специализация уеб приложения и API, който следва да отговаря на следните минимални изисквания: • Висше образование в направление „Комуникационна и компютърна техника“, „Информатика и компютърни науки“, „Информационни технологии“ или еквивалентно; • Минимум 3 години професионален опит в тестове за проникване, от които поне 2 с фокус уеб приложения и API; • Участие в минимум 2 проекта за тестове за проникване на уеб приложения; • Поне един валиден сертификат в областта: OSCP, OSWE, GWAPT, BSCP или еквивалент; • Доказан опит с OWASP методологии (Web Security Testing Guide, ASVS, API Security Top 10). При подаване на офертата участниците декларират съответствието си с критерия за подбор в ЕЕДОП, като попълват съответното поле на Част IV „Критерии за подбор“, раздел В „Технически и професионални способности“, поле „Образователна и професионална квалификация“ по следния начин: участниците предоставят за всяко лице от предложения екип информацията, необходима да се установи съответствието с поставените изисквания, като посочват приложимото съобразно изискването за конкретното лице: - Име, презиме и фамилия на лицето; - Позиция в екипа; - Данни за документа за придобито образование/преминат курс/придобита професионална квалификация – учебно заведение, № и дата на документа, образователна степен, професионално направление и специалност; - Професионален опит; - Сертификати; Всеки един експерт може да съчетава не повече от 2 (две) роли, при условие че доказва съответствието с минималните изисквания за всеки един от експертите. За доказване на техническите и професионалните си способности участникът представя списък на персонала, който ще изпълнява поръчката, както и документи, които доказват професионалната компетентност и опит на лицата. Документите за доказване на съответствието с техническите и професионални способности се представят от избрания за Изпълнител участник преди сключване на договора за възлагане на поръчката или при поискване в хода на провеждане на процедурата при условията на чл. 67, ал. 5 от ЗОП.
Покажи повече
Критерий за подбор: Сертификати от независими органи за стандарти за уверяване на качеството
Списък и кратко описание на правилата и критериите:
Участникът следва да притежава валиден сертификат за внедрена система за управление на качеството в областта на предмета на настоящата обществена поръчка, съгласно стандарт БДС EN ISO 9001:2015 или еквивалентен, или други доказателства за еквивалентни мерки за осигуряване на качеството. При подаване на офертата участниците декларират съответствието си с критерия за подбор като попълват в ЕЕДОП Част IV „Критерии за подбор“, раздел Г „Схеми за осигуряване на качеството и стандарти за екологично управление“, поле „Сертификати от независими органи, удостоверяващи стандарти за осигуряване на качеството“. За доказване на техническите и професионалните си способности участникът представя копие на валиден сертификат за внедрена система за управление на качеството в областта на информационните технологии, съгласно стандарт БДС EN ISO 9001:2015 или еквивалентен, или други доказателства за еквивалентни мерки за осигуряване на качеството. Документите за доказване на съответствието с техническите и професионални способности се представят от избрания за Изпълнител участник преди сключване на договора за възлагане на поръчката или при поискване в хода на провеждане на процедурата при условията на чл. 67, ал. 5 от ЗОП.
Покажи повече
Основание за изключване:
Детски труд и други форми на трафик на хора
Измами
Изпиране на пари или финансиране на тероризма
+ 12 повече
Конфликт на интереси, свързан с участието в процедурата за възлагане на обществена поръчка
Корупция
Нарушение на задължения в областта на екологичното право
Нарушение на задължения в областта на социалното право
Нарушение на задължения в областта на трудовото право
Неверни данни, укриване на информация, непредставяне на придружаващи документи или получаване на поверителна информация във връзка с процедурата
Неизпълнение на задължение, свързано с плащането на данъци
Неизпълнение на задължение, свързано с плащането на социалноосигурителни вноски
Неизпълнение на задълженията, установено на базата на специфични национални основания за изключване
Пряко или косвено участие в подготовката на процедурата за възлагане на обществена поръчка
Терористични престъпления или престъпления, които са свързани с терористични дейности
Участие в престъпна организация
Описание на основанията за изключване:
Участникът е осъден с влязла в сила присъда за престъпление по
чл. 321 или чл. 321а от Наказателния кодекс (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП) или за аналогично престъпление в друга държава членка или трета страна (чл. 54, ал. 1, т. 2 от ЗОП).
чл. 301-307 от Наказателния кодекс (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП) или за аналогично престъпление в друга държава членка или трета страна (чл. 54, ал. 1, т. 2 от ЗОП).
чл. 209-213 от Наказателния кодекс (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП) или за аналогично престъпление в друга държава членка или трета страна (чл. 54, ал. 1, т. 2 от ЗОП).
по чл. 108а, ал. 1, 3, 4, 6, 7 и 8 от Наказателния кодекс (в редакцията, действаща до 30.01.2026 г.) и чл. 114а – чл. 114н, чл. 114п – чл. 114т от Наказателния кодекс (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП) или за аналогично престъпление в друга държава членка или трета страна (чл. 54, ал. 1, т. 2 от ЗОП).
чл. 253, чл. 253а, чл. 253б от Наказателния кодекс или по чл. 108а, ал. 2 от Наказателния кодекс (в редакцията, действаща до 30.01.2026 г.) и чл. 114о, ал. 1 и ал. 2 от Наказателния кодекс (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП) или за аналогично престъпление в друга държава членка или трета страна (чл. 54, ал. 1, т. 2 от ЗОП).
чл. 192а или чл. 159а-159г от Наказателния кодекс (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП) или за аналогично престъпление в друга държава членка или трета страна (чл. 54, ал. 1, т. 2 от ЗОП).
Участникът има задължения за данъци по смисъла на чл. 162, ал. 2, т. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и лихвите по тях към държавата или към общината по седалището на възложителя и на участника, или аналогични задължения съгласно законодателството на държавата, в която участникът е установен, доказани с влязъл в сила акт на компетентен орган (чл. 54, ал. 1, т. 3 от ЗОП).
Покажи повече
Участникът има задължения за задължителни осигурителни вноски по смисъла на чл. 162, ал. 2, т. 1 от Данъчно- осигурителния процесуален кодекс и лихвите по тях към държавата или към общината по седалището на възложителя и на участника, или аналогични задължения съгласно законодателството на държавата, в която участникът е установен, доказани с влязъл в сила акт на компетентен орган (чл. 54, ал. 1, т. 3 от ЗОП).
Покажи повече
Участникът е осъден с влязла в сила присъда за престъпление по чл.
352-353е от Наказателния кодекс (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП) или за аналогично престъпление в друга държава членка или трета страна (чл. 54, ал. 1, т. 2 от ЗОП).
255б от Наказателния кодекс (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП) или за аналогично престъпление в друга държава членка или трета страна (чл. 54, ал. 1, т. 2 от ЗОП).
172 от Наказателния кодекс (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП) или за аналогично престъпление в друга държава членка или трета страна (чл. 54, ал. 1, т. 2 от ЗОП) и/или Участникът е извършил нарушение по чл. 118, чл. 128, чл. 245 и чл. 301-305 от Кодекса на труда, установено с влязло в сила наказателно постановление или съдебно решение, или аналогични нарушения, установени с акт на компетентен орган, съгласно законодателството на държавата, в която участникът е установен (чл. 54, ал. 1, т. 6 от ЗОП).
Налице e неравнопоставеност в случаите по чл. 44, ал. 5 от ЗОП (чл. 54, ал. 1, т. 4 от ЗОП).
Налице е конфликт на интереси по смисъла на §2, т. 21 от ДР на ЗОП, който не може да бъде отстранен (чл. 54, ал. 1, т. 7 от ЗОП).
За участника е установено, че: - е представил документ с невярно съдържание, с който се доказва декларираната липса на основания за отстраняване или декларираното изпълнение на критериите за подбор (чл. 54, ал. 1, т. 5, буква "а" от ЗОП); - не е предоставил изискваща се информация, свързана с удостоверяване липсата на основания за отстраняване или изпълнението на критериите за подбор (чл. 54, ал. 1, т. 5, буква "б" от ЗОП).
Покажи повече
За участника е налице някое от следните обстоятелства: 1. осъден е с влязла в сила присъда за престъпления по чл. 194 – 208, чл. 213а – 217, чл. 219 – 252, чл. 254а – 255а и чл. 256 - 260 от Наказателния кодекс (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП) или за аналогично престъпление в друга държава членка или трета страна (чл. 54, ал. 1, т. 2 от ЗОП); 2. извършил е нарушения по чл. 61, ал. 1, чл. 62, ал. 1 или 3, чл. 63, ал. 1 или 2, чл. 228, ал.3 от Кодекса на труда или по чл. 13, ал. 1 от Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, установени с влязло в сила наказателно постановление или съдебно решение, или аналогични нарушения, установени с акт на компетентен орган, съгласно законодателството на държавата, в която участникът е установен (чл. 54, ал. 1, т. 6 от ЗОП); 3. обстоятелство по чл. 3, т. 8 или чл. 5, ал. 1, т. 3, буква "а" от Закона за икономическите и финансовите отношения с дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, контролираните от тях лица и техните действителни собственици; 4. обстоятелство по чл. 91 от Закона за противодействие на корупцията сред лица, заемащи публични длъжности; 5. обстоятелство по чл. 107, т. 4 от ЗОП (участници, които са свързани лица по смисъла на §2, т. 45 от Допълнителните разпоредби на ЗОП); 6. обстоятелство по чл. 83а, ал. 5, т. 1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) - наложена временна забрана за участие в процедури за възлагане на обществени поръчки.
Покажи повече

Възлагащ орган
Име и адреси
Име: Държавно предприятие "ръководство на въздушното движение" тпп
Национален регистрационен номер: 000697179
Пощенски адрес: бул. Брюксел №1
Пощенски код: 1540
Пощенски град: гр. София
Регион: София (столица) 🏙️
Държава: България 🇧🇬
Звено за контакт: Елена Захариева Донкова
Електронна поща: elena.donkova@bulatsa.com 📧
Телефон: +35929371663 📞
URL: https://www.bulatsa.com 🌏
Адрес на профила на купувача: https://app.eop.bg/buyer/2307 🌏
Вид на възлагащия орган
Публичноправна организация
Основна дейност
икономически и финансови работи
Комуникация
URL на документите: https://app.eop.bg/today/588893 🌏
URL адрес за участие: https://app.eop.bg/today/588893 🌏
Име: Цаис еоп
Уеб адрес на данъчното законодателство: https://nra.bg 🌏
Идентификационен номер на данъчното законодателство: Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
Уеб адрес на законодателството за околната среда: https://www.moew.government.bg/ 🌏
Идентификационен номер на законодателството за околната среда: Закон за опазване на околната среда
Уеб адрес на трудовото законодателство: https://mlsp.government.bg/ 🌏
Идентификационен номер на законодателството за труда: Кодекс на труда
Електронно подаване: Задължително

Допълнителна информация
Допълнителна информация
Други основания за отстраняване, извън посочените в Обявлението, Част "Тръжни условия": Възложителят отстранява и: 1. участник, който не отговаря на поставените критерии за подбор или не изпълни друго условие, посочено в обявлението за обществена поръчка или в документацията; 2. участник, който е представил оферта, която не отговаря на предварително обявените условия за изпълнение на поръчката; 3. участник, който е представил оферта, която не отговаря на правила и изисквания, свързани с опазване на околната среда, социалното и трудовото право, приложими колективни споразумения и/или разпоредби на международното екологично, социално и трудово право, които са изброени в приложение No 10 от ЗОП; 4. участник, който не е представил в срок обосновката по чл. 72, ал. 1 от ЗОП или чиято оферта не е приета съгласно чл. 72, ал. 3 - 5 от ЗОП; 5. участник, подал оферта, която не отговаря на условията за представяне, включително за форма, начин, срок и валидност; 6. лице, което е нарушило забрана по чл. 101, ал. 9 или 10 от ЗОП; 7. участник, представил оферта, в която се предлага обща максимална цена по-висока от прогнозната стойност на поръчката, която е максималният финансов ресурс, предвиден от Възложителя за изпълнение на дейностите, предмет на поръчката.
Покажи повече
Орган за преглед
Име: Комисия за защита на конкуренцията
Национален регистрационен номер: 000698612
Пощенски адрес: бул. Витоша № 18
Пощенски код: 1000
Пощенски град: София
Регион: София (столица) 🏙️
Държава: България 🇧🇬
Звено за контакт: Комисия за защита на конкуренцията
Електронна поща: delovodstvo@cpc.bg 📧
Телефон: +359 29356113 📞
Факс: +359 29807315 📠
URL: http://www.cpc.bg 🌏
Служба, от която може да се получи информация за процедурата по преразглеждане
Същото като: Орган за преглед
Процедура за преглед
Точна информация за крайния срок (крайните срокове) за процедурите за преразглеждане:
Съгласно чл. 197, ал. 1, т. 1 от ЗОП жалба може да се подава в 10-дневен срок от изтичане на срока по чл. 100, ал. 3 от ЗОП.
Информация за електронните работни потоци
Приемат се електронни фактури
Източник: OJS 2026/S 169-605912 (2026-09-01)