„Доставка на 13 броя употребявани туристически автобуси ”

Столична община

Предметът на настоящата обществена поръчка е доставка на 13 броя употребявани туристически автобуси за нуждите на обществения транспорт на територията на Столична община.

Краен срок

Deadline 2026-09-30

Кой? Какво? Къде?
История на обществените поръчки
Дата Документ
2026-08-31 Обявление за поръчка
Обявление за поръчка (2026-08-31)
Обект
Обхват на обществената поръчка
Заглавие: „Доставка на 13 броя употребявани туристически автобуси ”
Референтен номер: 600856
Кратко описание:
Предметът на настоящата обществена поръчка е доставка на 13 броя употребявани туристически автобуси за нуждите на обществения транспорт на територията на Столична община.
Вид на договора: Доставки
Продукти/услуги: Автобуси за обществен транспорт 📦
Очаквана стойност без ДДС: 2 470 000 EUR 💰
Описание
Вътрешен идентификатор: 600856
Описание на обществената поръчка:
Предметът на настоящата обществена поръчка е доставка на 13 броя употребявани туристически автобуси за нуждите на обществения транспорт на територията на Столична община. Доставка на 13 броя употребявани туристически автобуси Употребявани междуградски автобуси от една марка и модел, с две оси, категория М3, клас ІI, отговарящи на изискванията на Възложителя. Възложителят допуска участниците да предложат и нови автобуси, ако те покриват изискванията на поръчката. Гориво – дизел, CNG, електричество или водород; Пробег Максимум 400 000 km. Техническите параметри и изисквания са подробно описани в Техническата спецификация.
Покажи повече
Използването на критерии за достъпността за лицата с увреждания в техническите спецификации: Включени са критерии за достъпността за лицата с увреждания
Държава: България 🇧🇬
Място на изпълнение: София (столица) 🏙️
Продължителност: 60 дни
Максимален брой подновявания: 0
Критерии за награждаване
Критерий за качество (наименование): Показател № 2 (П2): „Среден пробег на автобусите” (Сп) – с максимален брой точки 20 точки.
Показател № 3 (П3): „Гаранционен срок на предложените автобуси” (Г) – с максимален брой точки 10 точки
Показател № 4 (П4): „Средна година на производство на автобусите“ (Сг) – с максимален брой точки 10 точки.
Цена
Заглавие
Идентификационен номер на партидата: LOT-0001

Процедура
Вид процедура
Открита процедура
Правно основание: Директива 2014/24/ЕС
Административна информация
Срок за получаване на офертите или заявленията за участие: 2026-09-30 23:59:59 📅
Условия за отваряне на офертите: 2026-10-01 16:00:00 📅
Условия за отваряне на офертите (място): В системата
Езици, на които могат да се подават офертите или заявленията за участие: български 🗣️
Минимален срок, през който оферентът трябва да поддържа офертата: 6 месеца
Тръжни условия
Дата на отваряне: 2026-10-01 16:00:00 📅
Място: В системата
Електронно фактуриране: Разрешено
Ще се използва електронно плащане

Правна, икономическа, финансова и техническа информация
Условия за участие
Критерий за подбор: Общ годишен оборот
Списък и кратко описание на правилата и критериите:
Всеки участник трябва да е реализирал минимален общ оборот, изчислен на база годишните обороти, за последните три приключили финансови години в зависимост от датата, на която участникът е създаден или е започнал дейността си в размер не по-малък от 1 235 000 (един милион двеста тридесет и пет хиляди) евро без ДДС. Участниците декларират информацията относно съответствието с посочения критерии за подбор в ЕЕДОП, раздел Б: ,,Икономическо и финансово състояние'' Общ годишен оборот, на Част IV: ,,Критерии за подбор. Доказването на съответствието с изискванията става при условията на чл. 67, ал. 5 и чл. 112, ал. 1, т. 2 от ЗОП, съгласно чл. 62, ал. 1, т. 3 и т. 4 от ЗОП с представянето на един или няколко от следните документи: - Удостоверения от банки; - Годишните финансови отчети или техни съставни части, когато публикуването им се изисква съгласно законодателството на държавата, в която участникът е установен; - Справка за общия оборот Забележка: Когато по основателна причина участникът не е в състояние да представи поисканите от възложителя документи, той може да докаже своето икономическо и финансово състояние с помощта на всеки друг документ, който възложителят приеме за подходящ.
Покажи повече
Критерий за подбор: Специфичен годишен оборот
Списък и кратко описание на правилата и критериите:
Всеки участник трябва да е реализирал минимален оборот в сферата, попадаща в обхвата на поръчката, изчислен на база годишните обороти, за последните три приключили финансови години, в зависимост от датата, на която участникът е създаден или е започнал дейността си, в размер минимум на 617 500 (шестстотин и седемнадесет хиляди и петстотин) евро без ДДС 1.1 Участниците декларират информацията относно съответствието с посочения критерии за подбор в ЕЕДОП, раздел Б: ,,Икономическо и финансово състояние'' Конкретен годишен оборот, на Част IV: ,,Критерии за подбор. 1.2 Доказването на съответствието с изискванията става при условията на чл. 67, ал. 5 и чл. 112, ал. 1, т. 2 от ЗОП, съгласно чл. 62, ал. 1, т. 3 и т. 4 от ЗОП с представянето на един или няколко от следните документи: а) Удостоверения от банки; б) Годишните финансови отчети или техни съставни части, когато публикуването им се изисква съгласно законодателството на държавата, в която участникът е установен; в) Справка за оборот в сферата, попадаща в обхвата на поръчката. Информацията по б. ,,б'' и б. ,,в'' обхваща последните три приключили финансови години. Информацията може да обхваща и по-кратък период в зависимост от датата, на която участникът е създаден или е започнал дейността си. Когато по основателна причина участник не е в състояние да представи поисканите от възложителя документи, той може да докаже своето икономическо и финансово състояние с помощта на всеки друг документ, който възложителят приеме за подходящ. *Забележка: Под минимален оборот в „сферата, попадаща в обхвата на поръчката“ възложителят ще приеме следните дейности: 2.1. Доставка на нови или употребявани превозни средства категории (UNECE) М2, М3, N2 и N3 (пътнически и товарни превозни средства); 2.2. Поддръжка на нови или употребявани превозни средства категории (UNECE) М2, М3, N2 и N3 (пътнически и товарни превозни средства).
Покажи повече
Основание за изключване:
Администриране на активите от ликвидатор
Аналогична на несъстоятелност ситуация съгласно националното законодателство
Банкрут
+ 18 повече
Детски труд и други форми на трафик на хора
Измами
Изпиране на пари или финансиране на тероризма
Конфликт на интереси, свързан с участието в процедурата за възлагане на обществена поръчка
Корупция
Нарушение на задължения в областта на екологичното право
Нарушение на задължения в областта на социалното право
Нарушение на задължения в областта на трудовото право
Неверни данни, укриване на информация, непредставяне на придружаващи документи или получаване на поверителна информация във връзка с процедурата
Неизпълнение на задължение, свързано с плащането на данъци
Неизпълнение на задължение, свързано с плащането на социалноосигурителни вноски
Неизпълнение на задълженията, установено на базата на специфични национални основания за изключване
Неплатежоспособност
Прекратена стопанска дейност
Пряко или косвено участие в подготовката на процедурата за възлагане на обществена поръчка
Споразумение с кредиторите
Терористични престъпления или престъпления, които са свързани с терористични дейности
Участие в престъпна организация
Описание на основанията за изключване:
Кандидатът или участникът е осъден с влязла в сила присъда за престъпление по чл.
321 или чл. 321а от Наказателния кодекс (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП) или за аналогично престъпление в друга държава членка или трета страна (чл. 54, ал. 1, т. 2 от ЗОП)
301-307 от Наказателния кодекс (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП) или за аналогично престъпление в друга държава членка или трета страна (чл. 54, ал. 1, т. 2 от ЗОП)
209-213 от Наказателния кодекс (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП) или за аналогично престъпление в друга държава членка или трета страна (чл. 54, ал. 1, т. 2 от ЗОП)
114а - 114т от Наказателния кодекс (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП) или за аналогично престъпление в друга държава членка или трета страна (чл. 54, ал. 1, т. 2 от ЗОП; по чл. 108а от Наказателния кодекс (изм. и доп., обн. ДВ, бр. 84 от 06.10.2023 г. – редакция в сила до 30.01.2026 г.) като престъпление, включено в обхвата на чл. 57, параграф 1 от Директива 2014/24/ЕС)
253-260 от Наказателния кодекс (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП) или за аналогично престъпление в друга държава членка или трета страна (чл. 54, ал. 1, т. 2 от ЗОП)
159а-159г от Наказателния кодекс (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП) или за аналогично престъпление в друга държава членка или трета страна (чл. 54, ал. 1, т. 2 от ЗОП)
Кандидатът или участникът има задължения за
данъци по смисъла на чл. 162, ал. 2, т. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и лихвите по тях към държавата или към общината по седалището на възложителя и на кандидата или участника, или аналогични задължения съгласно законодателството на държавата, в която кандидатът или участникът е установен, доказани с влязъл в сила акт на компетентен орган (чл. 54, ал. 1, т. 3 от ЗОП)
задължителни осигурителни вноски по смисъла на чл. 162, ал. 2, т. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и лихвите по тях към държавата или към общината по седалището на възложителя и на кандидата или участника, или аналогични задължения съгласно законодателството на държавата, в която кандидатът или участникът е установен, доказани с влязъл в сила акт на компетентен орган, (чл. 54, ал. 1, т. 3 от ЗОП)
Кандидатът или участникът е осъден с влязла в сила присъда за престъпление по чл.
352-353е от Наказателния кодекс (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП) или за аналогично престъпление в друга държава членка или трета страна (чл. 54, ал. 1, т. 2 от ЗОП)
172 или чл. 192а от Наказателния кодекс (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП) или за аналогично престъпление в друга държава членка или трета страна (чл. 54, ал. 1, т. 2 от ЗОП)
Кандидатът или участникът е извършил нарушение по чл. 118, 128, 245 и 301-305 от Кодекса на труда, установено с влязло в сила наказателно постановление или съдебно решение, или аналогични нарушения, установени с акт на компетентен орган, съгласно законодателството на държавата, в която кандидатът или участникът е установен (чл. 54, ал. 1, т. 6 от ЗОП)
Покажи повече
Налице e неравнопоставеност в случаите по чл. 44, ал. 5 от ЗОП ( чл. 54, ал. 1, т. 4 от ЗОП)
Налице е конфликт на интереси по смисъла на § 2, т. 21 от ДР на ЗОП, който не може да бъде отстранен (чл. 54, ал. 1, т. 7 от ЗОП)
За кандидата или участника е установено, че: - е представил документ с невярно съдържание, с който се доказва декларираната липса на основания за отстраняване или декларираното изпълнение на критериите за подбор (чл. 54, ал. 1, т. 5 от ЗОП); - не е предоставил изискваща се информация, свързана с удостоверяване липсата на основания за отстраняване или изпълнението на критериите за подбор (чл. 54, ал. 1, т. 5 от ЗОП) е опитал да повлияе на вземането на решение от страна на възложителя, свързано с отстраняването, подбора или възлагането, включително чрез предоставяне на невярна или заблуждаваща информация, или да получи информация, която може да му даде неоснователно предимство в процедурата за възлагане на обществена поръчка. (чл. 55, ал. 1, т. 5 отЗОП)
Покажи повече
За кандидата или участника е налице някое от следните обстоятелства: осъден е с влязла в сила присъда за престъпления по чл. 194 – 208, чл. 213а – 217, чл. 219 – 252 и чл. 254а – 255а и чл. 256 - 260 НК (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП); извършил е нарушения по чл.61, ал.1, чл.62, ал.1 или 3, чл.63, ал.1 или 2, чл.228, ал.3 от Кодекса на труда и по чл.13, ал.1 от Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, установени с влязло в сила наказателно постановление или съдебно решение (чл.54, ал.1, т.6 от ЗОП); обстоятелство по чл. 3, т. 8 от Закона за икономическите и финансовите отношения с дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, контролираните от тях лица и техните действителни собственици; обстоятелства по чл. 91 от Закона за противодействие на корупцията сред лица, заемащи публични длъжности (ЗПКЛЗПД); с наложена санкция по чл. 83а, ал. 5, т. 1 от ЗАНН – временна забрана за участие в процедури за възлагане на обществени поръчки.
Покажи повече
Кандидатът или участникът е обявен в несъстоятелност по смисъла на Търговския закон (чл. 55, ал. 1, т. 1 от ЗОП)
Кандидатът или участникът е в производство по несъстоятелност (чл. 55, ал. 1, т. 1 от ЗОП)
Кандидатът или участникът е сключил извънсъдебно споразумение с кредиторите си по смисъла на чл. 740 от Търговския закон (чл. 55, ал. 1, т. 1 от ЗОП)
Съгласно законодателството на държавата, в която е установено, чуждестранно лице се намира в положение, подобно на: обявен в несъстоятелност; в производство по несъстоятелност; в процедура по ликвидация; сключено извънсъдебно споразумение с кредиторите; преустановена дейност (чл. 55, ал. 1, т. 1 от ЗОП)
Покажи повече
Кандидатът или участникът е в процедура по ликвидация по смисъла на Търговския закон (чл. 55, ал. 1, т. 1 от ЗОП)
Кандидатът или участникът е преустановил дейността си (чл. 55, ал. 1, т. 1 от ЗОП)

Възлагащ орган
Име и адреси
Име: Столична община
Национален регистрационен номер: 000696327
Пощенски адрес: ул. МОСКОВСКА №33
Пощенски код: 1000
Пощенски град: гр.София
Регион: София (столица) 🏙️
Държава: България 🇧🇬
Звено за контакт: Таня Тодорова Кирилова
Електронна поща: tkirilova@sofia.bg 📧
Телефон: +35929377510 📞
URL: https://www.sofia.bg/ 🌏
Адрес на профила на купувача: https://app.eop.bg/buyer/1240 🌏
Вид на възлагащия орган
Регионален или местен орган
Основна дейност
Услуги по общофункционално управление на държавата
Комуникация
URL на документите: https://app.eop.bg/today/600856 🌏
URL адрес за участие: https://app.eop.bg/today/600856 🌏
Име: Цаис еоп
Електронно подаване: Задължително

Допълнителна информация
Допълнителна информация
1.При подаване на оферта участникът декларира липсата на основанията за отстраняване чрез предоставяне на Единен европейски документ за обществени поръчки (ЕЕДОП). 2.Възложителят ще отстранява от участие в процедурата участник, за който е налице някое от обстоятелствата по чл. 54, ал. 1, чл. 55, ал. 1, т. 1 и чл. 107 от ЗОП, по чл. 3, т. 8 без да са налице изключенията по чл. 4 от Закона за икономическите и финансовите отношения с дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, контролираните от тях лица и техните действителни собственици, по чл. 91 от Закона за противодействие на корупцията сред лица, заемащи публични длъжности. 3.Възложителят ще отстранява от участие в процедурата, участник, чието предложение за изпълнение на поръчката не изпълнява всички или някое от изискванията на възложителя, както и участник в случаите по чл.35а, ал.3, изр. трето от ППЗОП; 4.Възложителят ще отстранява участници, които не са декриптирали документите по чл. 9л, ал.1 от ППЗОП в срока по чл. 9л, ал. 4 от ППЗОП на основание чл. 107, т. 5 от ЗОП. 5.В съответствие с чл.67, ал.5 от ЗОП Възложителят може да изиска от участниците всяко време след отварянето на офертите представяне на всички или част от документите, чрез които се доказва информацията, посочена в ЕЕДОП, когато това е необходимо за законосъобразното възлагане на поръчката. 6.Съгласно чл.112, ал.1, т.2 от ЗОП преди сключването на договор възложителят изисква от участника, определен за изпълнител, да предостави документи, удостоверяващи липсата на основанията за отстраняване от процедурата. Документите се представят и за подизпълнителите и третите лица, ако има такива. 7.Когато участникът е обединение, което не е юридическо лице, следва да представи копие от документ за създаване на обединението, съдържащ информация за: правата и задълженията на участниците в обединението; уговаряне на солидарна отговорност, когато такава не е предвидена съгласно приложимото законодателство; дейностите, които ще изпълнява всеки член на обединението; лицето, което е упълномощено да представлява обединението. 8. Договорът влиза в сила от датата на регистрационния му индекс в деловодната система на Столична община и е със срок на действие до изпълнение на всички поети от страните задължения по договора. 8.2. Срокът за доставката на автобусите до 60 (шестдесет) календарни дни, считано от датата на получаване на официално уведомление от Възложителя към Изпълнителя, че е осигурено финансиране, съгласно чл. 114, ал. 2 от ЗОП. 9.Гаранцията за изпълнение е в размер на 2% (два процента) от стойността на договора без ДДС. Гаранцията се представя до 30 (тридесет) дни, считано от датата на получаване на официално уведомление от Възложителя към Изпълнителя, че е осигурено финансиране, съгласно чл. 114, ал. 2 от ЗОП 10.Гаранцията за изпълнение се предоставя в една от следните форми: 10.1.парична сума; 102.банкова гаранция; 10.3.застраховка, която безусловно и неотменимо обезпечава изпълнението чрез покритие на отговорността на изпълнителя. Гаранцията по т. 10.3. може да се представи само, когато стойността на гаранцията за изпълнение е равна или по-малка от 255 645,94 евро. Участникът, определен за изпълнител, избира сам формата на гаранцията. Условията и сроковете за задържане и освобождаване на гаранцията за изпълнение са уредени в проекта на договор. 11.За участниците в процедурата не трябва да са налице обстоятелствата по чл. 5к, § 1 от Регламент (ЕС) № 833/2014 от 31 юли 2014 г. относно ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна. Декларацията за липса на обстоятелствата се прилага в т. 1.4. от раздел "Изисквания към личното състояние и критерии за подбор" при подаване на офертата в ЦАИС ЕОП. 12.Процедурата ще бъде проведена, съгласно чл.104, ал.2 от ЗОП - оценката на техническите и ценовите предложения на участниците ще бъде извършена преди провеждане на предварителен подбор. 13. Посочената прогнозна стойност по поръчката е максималния финансов ресурс, който възложителят е предвидил. В случай, че участник оферира по-висока обща стойност за изпълнение на поръчката от определената максимална прогнозна стойност, същият ще бъде отстранен от участие.
Покажи повече
Орган за преглед
Име: Комисия за защита на конкуренцията
Национален регистрационен номер: 000698612
Пощенски адрес: бул. Витоша № 18
Пощенски код: 1000
Пощенски град: София
Регион: София (столица) 🏙️
Държава: България 🇧🇬
Звено за контакт: Комисия за защита на конкуренцията
Електронна поща: delovodstvo@cpc.bg 📧
Телефон: +359 29356113 📞
Факс: +359 29807315 📠
URL: http://www.cpc.bg 🌏
Служба, от която може да се получи информация за процедурата по преразглеждане
Същото като: Орган за преглед
Процедура за преглед
Точна информация за крайния срок (крайните срокове) за процедурите за преразглеждане:
Съгласно разпоредбата на чл. 197, ал. 1, т. 1 от ЗОП, жалба срещу решението за откриване на процедура и/или решението за одобряване на промени в условията по обявената процедура се подава в 10-дневен срок след изтичане на срока по чл. 100, ал. 3 от ЗОП. Жалба се подава до КЗК
Покажи повече
Информация за електронните работни потоци
Приемат се електронни фактури
Източник: OJS 2026/S 168-600730 (2026-08-31)