"Изработване, отпечатване, брандиране и доставка на рекламни материали/сувенири, календари, бележници и др. за нуждите на Министерството на външните работи" по обособени позиции.

Министерство на външните работи

Обособена позиция № 1 „Изработване, отпечатване, брандиране и доставка на рекламни материали/сувенири за нуждите на Министерството на външните работи“; Обособена позиция № 2 „Изработване на календари за нуждите на Министерството на външните работи – запазена обществена поръчка за специализирани предприятия по чл. 12, ал.1, т.1 от ЗОП. На основание чл. 21, ал. 6 от ЗОП, е възложено/ще бъде възложено по реда на индивидуалната им стойност изработването на експозиционните материали, необходими за реализирането на изложбата „Дипломацията през детските очи“ с прогнозна стойност до 210 евро без ДДС или 252 евро с ДДС.

Краен срок

Deadline 2026-10-02

Кой? Какво? Къде?
История на обществените поръчки
Дата Документ
2026-08-27 Обявление за поръчка
Обявление за поръчка (2026-08-27)
Обект
Обхват на обществената поръчка
Заглавие: "Изработване, отпечатване, брандиране и доставка на рекламни материали/сувенири, календари, бележници и др. за нуждите на Министерството на външните работи" по обособени позиции.
Референтен номер: 603519
Кратко описание:
Обособена позиция № 1 „Изработване, отпечатване, брандиране и доставка на рекламни материали/сувенири за нуждите на Министерството на външните работи“; Обособена позиция № 2 „Изработване на календари за нуждите на Министерството на външните работи – запазена обществена поръчка за специализирани предприятия по чл. 12, ал.1, т.1 от ЗОП. На основание чл. 21, ал. 6 от ЗОП, е възложено/ще бъде възложено по реда на индивидуалната им стойност изработването на експозиционните материали, необходими за реализирането на изложбата „Дипломацията през детските очи“ с прогнозна стойност до 210 евро без ДДС или 252 евро с ДДС.
Покажи повече
Вид на договора: Доставки
Продукти/услуги: Рекламни печатни материали 📦
Очаквана стойност без ДДС: 16 000 EUR 💰
Информация за партиди
Този договор е разделен на части
Максимален брой партиди, които могат да бъдат възложени на един оферент: 2
Оферти могат да се подават за максимален брой партиди: 2

1️⃣
Вътрешен идентификатор: 603532
Заглавие: Обособена позиция № 1 „Изработване, отпечатване, брандиране и доставка на рекламни материали/сувенири за нуждите на Министерството на външните работи“
Очаквана стойност без ДДС: 13 550 EUR 💰
Описание на обществената поръчка:
Настоящата обществена поръчка цели да спомогне за по-широка разпознаваемост на институцията пред чуждите дипломатически представителства на Република България и българската администрация, както и за затвърждаване на професионалния имидж на ведомството, чрез рекламни материали и сувенири изработени и доставени съгласно техническата спецификация по обособена позиция № 1
Покажи повече
Допълнителна информация:
Участниците могат да използват капацитета на трети лица, независимо от правната връзка между тях, по отношение на критериите, свързани с техническите и професионални способности. В случай, че участникът използва капацитета на трети лица, той трябва да може да докаже, че ще разполага с техните ресурси, като представи документи за поетите от третите лица задължения. По отношение на критерия, свързан с опит за изпълнение на поръчката, участниците могат да използват капацитета на трети лица само ако тези лица ще участват в изпълнението на частта от поръчката, за която е необходим този капацитет. Третите лица трябва да отговарят на съответните критерии за подбор, за доказването на които участникът се позовава на техния капацитет и за тях да не са налице основанията за отстраняване от процедурата. Когато участник в процедурата е обединение от физически и/или юридически лица, той може да докаже изпълнението на критериите за подбор с капацитета на трети лица при спазване на горните условия. Когато участник в процедурата е клон на чуждестранно лице, той може за доказване на съответствие с изискванията за технически и професионални способности, да се позове на ресурсите на търговеца, в случай че представи доказателства, че при изпълнение на поръчката ще има на разположение тези ресурси. Участниците имат право да използват подизпълнител/и. В този случай, те посочват в офертата си подизпълнителите и дела от поръчката, който ще им възложат, като представят доказателство за поетите от подизпълнителите задължения. Независимо от възможността за използване на подизпълнители, отговорността за изпълнението на договора за обществена поръчка е на изпълнителя. За подизпълнителите не трябва да са налице основания за отстраняване от процедурата и те трябва да отговарят на критериите за подбор, съобразно вида и дела от поръчката, който ще изпълняват. Участникът, определен за изпълнител представя гаранция за изпълнение както следва в размер на 5 (пет) % от стойността на договора без ДДС . Гаранцията се представя в една от следните форми: • парична сума – чрез превод по посочена от възложителя банкова сметка. В платежния документ се посочва предмета на настоящата обществена поръчка. • банкова гаранция; Банковата гаранция трябва да е безусловна, неотменяема и непрехвърляема, да покрива 100 % (сто процента) от стойността на гаранцията за изпълнение и да е със срок на валидност, равен на срока на действие на договора, плюс 30 (тридесет) дни. • застраховка, която обезпечава безусловно и неотменимо изпълнението чрез покритие на отговорността на изпълнителя. Застраховката трябва да е със срок равен на срока на действие на договора, плюс 30 (тридесет) дни.
Покажи повече
Цел на стратегическите обществени поръчки: Постигане на социални цели
Предмет на настоящата обществена поръчка са изработване, отпечатване, брандиране и доставка на рекламни материали/сувенири за нуждите на Министерството на външните работи, съгласно Техническите спецификации по обособена позиция 1, докато в обществената поръчка по обособена позиция № 2 с предмет: Изработване на календари за нуждите на МВнР" е запазена обществена поръчка за специализирани предприятия по чл. 12, ал.1, т.1 от ЗОП.
Покажи повече
Социална цел, чието постигане се насърчава: Друго
Използването на критерии за достъпността за лицата с увреждания в техническите спецификации: Критерии за достъпността за лицата с увреждания не са включени, защото поръчката не е предназначена за използване от физически лица
Пощенски адрес: София
ул. "Александър Жендов" 2
Пощенски код: 1113
Град: София
Държава: България 🇧🇬
Място на изпълнение: София (столица) 🏙️
Продължителност: 6 месеца
Максимален брой подновявания: 0
Критерии за награждаване
Критерий за качество (наименование): Обществената поръчка се възлага при критерий за възлагане: оптимално съотношение "качество/цена", съгласно чл. 70, ал. 2, т. 3 от ЗОП.
Заглавие
Идентификационен номер на партидата: LOT-0001

2️⃣
Вътрешен идентификатор: 603541
Заглавие: Обособена позиция № 2: „Изработване на календари за нуждите на МВнР“.
Очаквана стойност без ДДС: 2 450 EUR 💰
Описание на обществената поръчка:
Настоящата обществена поръчка цели да спомогне за по-широка разпознаваемост на институцията пред чуждите дипломатически представителства на Република България и българската администрация, както и за затвърждаване на професионалния имидж на ведомството, чрез рекламни материали изработени и доставени съгласно техническата спецификация по обособена позиция № 2 Обособена позиция № 2 е запазена по списъка на стоките и услугите по чл. 12, ал. 1, т. 1 от Закона за обществените поръчки (ЗОП), приет с Решение на МС № 591 от 18.07.2016 г., допълнен с Решение на МС № 516 / 30.7.2025 г. предназначени за възлагане на специализирани предприятия или кооперации на хора с увреждания или за стопански обекти, чиято основна дейност е социалното и професионално интегриране на хора с увреждания или на хора в неравностойно положение. В процедурата могат да участват лица, при условие че най-малко 30 на сто от списъчния им състав е от хора с увреждания или такива в неравностойно положение. Тези лица трябва да са регистрирани като специализирани предприятия или кооперации на хора с увреждания най-малко три години преди датата на откриване на конкретната процедура за възлагане на обществена поръчка. Специализирани предприятия или кооперации на хора с увреждания могат да участват в обществената поръчка по обособена позиция № 2 при условие че могат да изпълнят най-малко 80 на сто от нейния предмет със собствени машини, съоръжения и човешки ресурс. За изпълнение на условието те могат да ползват подизпълнители или да се позовават на капацитета на трети лица, ако подизпълнителите или третите лица са специализирани предприятия или кооперации на хора с увреждания. В процедура за възлагане на обособена позиция № 2 могат да участват и други заинтересовани лица при спазване на последователността, предвидена в чл. 81, ал. 2 и ал. 3 от ППЗОП, но офертите им се разглеждат само ако няма допуснати оферти на специализирани предприятия или кооперации на хора с увреждания.
Покажи повече
Допълнителна информация:
Участниците могат да използват капацитета на трети лица, независимо от правната връзка между тях, по отношение на критериите, свързани с техническите и професионални способности. В случай, че участникът използва капацитета на трети лица, той трябва да може да докаже, че ще разполага с техните ресурси, като представи документи за поетите от третите лица задължения. По отношение на критерия, свързан с опит за изпълнение на поръчката, участниците могат да използват капацитета на трети лица само ако тези лица ще участват в изпълнението на частта от поръчката, за която е необходим този капацитет. Третите лица трябва да отговарят на съответните критерии за подбор, за доказването на които участникът се позовава на техния капацитет и за тях да не са налице основанията за отстраняване от процедурата. Когато участник в процедурата е обединение от физически и/или юридически лица, той може да докаже изпълнението на критериите за подбор с капацитета на трети лица при спазване на горните условия. Когато участник в процедурата е клон на чуждестранно лице, той може за доказване на съответствие с изискванията за технически и професионални способности, да се позове на ресурсите на търговеца, в случай че представи доказателства, че при изпълнение на поръчката ще има на разположение тези ресурси. Участниците имат право да използват подизпълнител/и. В този случай, те посочват в офертата си подизпълнителите и дела от поръчката, който ще им възложат, като представят доказателство за поетите от подизпълнителите задължения. Независимо от възможността за използване на подизпълнители, отговорността за изпълнението на договора за обществена поръчка е на изпълнителя. За подизпълнителите не трябва да са налице основания за отстраняване от процедурата и те трябва да отговарят на критериите за подбор, съобразно вида и дела от поръчката, който ще изпълняват. Участникът, определен за изпълнител представя гаранция за изпълнение както следва в размер на 2 (два) % от стойността на договора без ДДС . Гаранцията се представя в една от следните форми: • парична сума – чрез превод по посочена от възложителя банкова сметка. В платежния документ се посочва предмета на настоящата обществена поръчка. • банкова гаранция; Банковата гаранция трябва да е безусловна, неотменяема и непрехвърляема, да покрива 100 % (сто процента) от стойността на гаранцията за изпълнение и да е със срок на валидност, равен на срока на действие на договора, плюс 30 (тридесет) дни. • застраховка, която обезпечава безусловно и неотменимо изпълнението чрез покритие на отговорността на изпълнителя. Застраховката трябва да е със срок равен на срока на действие на договора, плюс 30 (тридесет) дни.
Покажи повече
Продукти/услуги: Календари 📦
Поръчката по обособена позиция 2: "Изработване на календари за нуждите на министерство на външните работи", е запазена обществена поръчка за специализирани предприятия по чл. 12, ал. 1, т.1 от ЗОП.
Пощенски адрес: ул. Александър Жендов, № 2
Критерии за награждаване
Цена
Заглавие
Идентификационен номер на партидата: LOT-0002

Процедура
Вид процедура
Открита процедура
Правно основание: Директива 2014/24/ЕС
Основни характеристики на процедурата: Открита
Административна информация
Срок за получаване на офертите или заявленията за участие: 2026-10-02 23:59:59 📅
Условия за отваряне на офертите: 2026-10-05 14:00:00 📅
Условия за отваряне на офертите (място): В системата
Езици, на които могат да се подават офертите или заявленията за участие: български 🗣️
Минимален срок, през който оферентът трябва да поддържа офертата: 6 месеца
Тръжни условия
Дата на отваряне: 2026-10-05 14:00:00 📅
Място: В системата
Електронно фактуриране: Разрешено
Ще се използва електронно плащане
Краен срок за искане на допълнителна информация: 2026-09-21 23:59:00 📅

Правна, икономическа, финансова и техническа информация
Условия за участие
Критерий за подбор: Референции за определени доставки
Списък и кратко описание на правилата и критериите:
Участниците следва да са изпълнили минимум 1 (една) дейност с предмет идентичен или сходен с предмета на настоящата поръчка през последните 3 години, считано от датата на подаване на офертата. За „идентичен или сходен предмет на поръчката“ възложителят ще приеме дейности/услуги, свързани с художествен дизайн, предпечат, отпечатване и доставка на информационни/ и/или промоционални материали (календари/тефтери/ папки и/или други работни и рекламни материали) и/или еквивалентни на тях материали, попадащи в обхвата на обществената поръчка; Възложителят поставя изисквания за правоспособност, технически и професионални способности; икономическо и финансово състояние /което е приложимо/ и за документите, с които се доказва съответствието. При подаване на офертата, съответствието с критерия за подбор се декларира от участника в част IV от ЕЕДОП. доставки. Доказателства за съответствие: Списък на услугите, които са идентични или сходни с предмета на обществената поръчка, с посочване на стойностите, датите и получателите, заедно с документи, които доказват извършената услуга.
Покажи повече
Основание за изключване:
Администриране на активите от ликвидатор
Аналогична на несъстоятелност ситуация съгласно националното законодателство
Банкрут
+ 18 повече
Детски труд и други форми на трафик на хора
Измами
Изпиране на пари или финансиране на тероризма
Конфликт на интереси, свързан с участието в процедурата за възлагане на обществена поръчка
Корупция
Нарушение на задължения в областта на екологичното право
Нарушение на задължения в областта на социалното право
Нарушение на задължения в областта на трудовото право
Неверни данни, укриване на информация, непредставяне на придружаващи документи или получаване на поверителна информация във връзка с процедурата
Неизпълнение на задължение, свързано с плащането на данъци
Неизпълнение на задължение, свързано с плащането на социалноосигурителни вноски
Неизпълнение на задълженията, установено на базата на специфични национални основания за изключване
Неплатежоспособност
Прекратена стопанска дейност
Пряко или косвено участие в подготовката на процедурата за възлагане на обществена поръчка
Споразумение с кредиторите
Терористични престъпления или престъпления, които са свързани с терористични дейности
Участие в престъпна организация
Описание на основанията за изключване:
участникът е осъден с влязла в сила присъда за престъпление по чл. 321 или чл. 321а от Наказателния кодекс (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП) или за аналогично престъпление в друга държава членка или трета страна (чл. 54, ал. 1, т. 2 от ЗОП)
Участникът е осъден с влязла в сила присъда за престъпление по чл. 301-307 от Наказателния кодекс (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП) или за аналогично престъпление в друга държава членка или трета страна (чл. 54, ал. 1, т. 2 от ЗОП)
участникът е осъден с влязла в сила присъда за престъпление по чл.
209-213 от Наказателния кодекс (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП) или за аналогично престъпление в друга държава членка или трета страна (чл. 54, ал. 1, т. 2 от ЗОП)
114а - 114т от Наказателния кодекс (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП) или за аналогично престъпление в друга държава членка или трета страна (чл. 54, ал. 1, т. 2 от ЗОП; по чл. 108а от Наказателния кодекс (изм. и доп., обн. ДВ, бр. 84 от 06.10.2023 г. – редакция в сила до 30.01.2026 г.) като престъпление, включено в обхвата на чл. 57, параграф 1 от Директива 2014/24/ЕС)
253-260 от Наказателния кодекс (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП) или за аналогично престъпление в друга държава членка или трета страна (чл. 54, ал. 1, т. 2 от ЗОП)
159а-159г от Наказателния кодекс (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП) или за аналогично престъпление в друга държава членка или трета страна (чл. 54, ал. 1, т. 2 от ЗОП)
участникът има задължения за данъци по смисъла на чл. 162, ал. 2, т. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и лихвите по тях към държавата или към общината по седалището на възложителя и на кандидата или участника, или аналогични задължения съгласно законодателството на държавата, в която кандидатът или участникът е установен, доказани с влязъл в сила акт на компетентен орган (чл. 54, ал. 1, т. 3 от ЗОП)
Покажи повече
участникът има задължения за задължителни осигурителни вноски по смисъла на чл. 162, ал. 2, т. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и лихвите по тях към държавата или към общината по седалището на възложителя и на кандидата или участника, или аналогични задължения съгласно законодателството на държавата, в която кандидатът или участникът е установен, доказани с влязъл в сила акт на компетентен орган, (чл. 54, ал. 1, т. 3 от ЗОП)
Покажи повече
участникът е осъден с влязла в сила присъда за престъпление по чл.
352-353е от Наказателния кодекс (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП) или за аналогично престъпление в друга държава членка или трета страна (чл. 54, ал. 1, т. 2 от ЗОП)
172 или чл. 192а от Наказателния кодекс (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП) или за аналогично престъпление в друга държава членка или трета страна (чл. 54, ал. 1, т. 2 от ЗОП)
участникът е извършил нарушение по чл. 118, 128, 245 и 301-305 от Кодекса на труда, установено с влязло в сила наказателно постановление или съдебно решение, или аналогични нарушения, установени с акт на компетентен орган, съгласно законодателството на държавата, в която кандидатът или участникът е установен (чл. 54, ал. 1, т. 6 от ЗОП)
Покажи повече
Налице e неравнопоставеност в случаите по чл. 44, ал. 5 от ЗОП ( чл. 54, ал. 1, т. 4 от ЗОП)
Налице е конфликт на интереси по смисъла на § 2, т. 21 от ДР на ЗОП, който не може да бъде отстранен (чл. 54, ал. 1, т. 7 от ЗОП)
За участника е установено, че: - е представил документ с невярно съдържание, с който се доказва декларираната липса на основания за отстраняване или декларираното изпълнение на критериите за подбор (чл. 54, ал. 1, т. 5 от ЗОП); - не е предоставил изискваща се информация, свързана с удостоверяване липсата на основания за отстраняване или изпълнението на критериите за подбор (чл. 54, ал. 1, т. 5 от ЗОП) Ако прилагате незадължително основание по чл. 55, ал. 1, т. 5 от ЗОП, моля добавете съответно описание.
Покажи повече
За участника е налице някое от следните обстоятелства: осъден е с влязла в сила присъда за престъпления по чл. 194 – 208, чл. 213а – 217, чл. 219 – 252 и чл. 254а – 255а и чл. 256 - 260 НК (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП); извършил е нарушения по чл.61, ал.1, чл.62, ал.1 или 3, чл.63, ал.1 или 2, чл.228, ал.3 от Кодекса на труда и по чл.13, ал.1 от Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, установени с влязло в сила наказателно постановление или съдебно решение (чл.54, ал.1, т.6 от ЗОП); обстоятелство по чл. 3, т. 8 от Закона за икономическите и финансовите отношения с дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, контролираните от тях лица и техните действителни собственици; обстоятелства по чл. 91 от Закона за противодействие на корупцията сред лица, заемащи публични длъжности (ЗПКЛЗПД); с наложена санкция по чл. 83а, ал. 5, т. 1 от ЗАНН – временна забрана за участие в процедури за възлагане на обществени поръчки.
Покажи повече
участникът е обявен в несъстоятелност по смисъла на Търговския закон (чл. 55, ал. 1, т. 1 от ЗОП)
участникът е в производство по несъстоятелност (чл. 55, ал. 1, т. 1 от ЗОП)
участникът е сключил извънсъдебно споразумение с кредиторите си по смисъла на чл. 740 от Търговския закон (чл. 55, ал. 1, т. 1 от ЗОП)
Съгласно законодателството на държавата, в която е установено, чуждестранно лице се намира в положение, подобно на: обявен в несъстоятелност; в производство по несъстоятелност; в процедура по ликвидация; сключено извънсъдебно споразумение с кредиторите; преустановена дейност (чл. 55, ал. 1, т. 1 от ЗОП)
Покажи повече
участникът е в процедура по ликвидация по смисъла на Търговския закон (чл. 55, ал. 1, т. 1 от ЗОП)
участникът е преустановил дейността си (чл. 55, ал. 1, т. 1 от ЗОП)

Възлагащ орган
Име и адреси
Име: Министерство на външните работи
Национален регистрационен номер: 000695228
Пощенски адрес: ул. Александър Жендов №2
Пощенски код: 1113
Пощенски град: гр.София
Регион: София (столица) 🏙️
Държава: България 🇧🇬
Звено за контакт: Албена Попова
Електронна поща: albena.popova@mfa.bg 📧
Телефон: +35929482541 📞
Факс: +35929482541 📠
URL: https://www.mfa.bg/ 🌏
Адрес на профила на купувача: https://app.eop.bg/buyer/21457 🌏
Вид на възлагащия орган
Министерство или всякакъв друг национален или федерален орган
Основна дейност
Услуги по общофункционално управление на държавата
Комуникация
URL на документите: https://app.eop.bg/today/603519 🌏
URL адрес за участие: https://app.eop.bg/today/603519 🌏
Име: Цаис еоп
Идентификационен номер на данъчното законодателство: удостоверение
Идентификационен номер на законодателството за околната среда: удостоверение
Идентификационен номер на законодателството за труда: удостоверение
Електронно подаване: Задължително

Допълнителна информация
Допълнителна информация
Участниците могат да използват капацитета на трети лица, независимо от правната връзка между тях, по отношение на критериите, свързани с техническите и професионални способности. В случай, че участникът използва капацитета на трети лица, той трябва да може да докаже, че ще разполага с техните ресурси, като представи документи за поетите от третите лица задължения. По отношение на критерия, свързан с опит за изпълнение на поръчката, участниците могат да използват капацитета на трети лица само ако тези лица ще участват в изпълнението на частта от поръчката, за която е необходим този капацитет. Третите лица трябва да отговарят на съответните критерии за подбор, за доказването на които участникът се позовава на техния капацитет и за тях да не са налице основанията за отстраняване от процедурата. Когато участник в процедурата е обединение от физически и/или юридически лица, той може да докаже изпълнението на критериите за подбор с капацитета на трети лица при спазване на горните условия. Когато участник в процедурата е клон на чуждестранно лице, той може за доказване на съответствие с изискванията за технически и професионални способности, да се позове на ресурсите на търговеца, в случай че представи доказателства, че при изпълнение на поръчката ще има на разположение тези ресурси. Участниците имат право да използват подизпълнител/и. В този случай, те посочват в офертата си подизпълнителите и дела от поръчката, който ще им възложат, като представят доказателство за поетите от подизпълнителите задължения. Независимо от възможността за използване на подизпълнители, отговорността за изпълнението на договора за обществена поръчка е на изпълнителя. За подизпълнителите не трябва да са налице основания за отстраняване от процедурата и те трябва да отговарят на критериите за подбор, съобразно вида и дела от поръчката, който ще изпълняват.
Покажи повече
Орган за преглед
Име: Комисия за защита на конкуренцията
Национален регистрационен номер: 000698612
Пощенски адрес: бул. Витоша № 18
Пощенски код: 1000
Пощенски град: София
Регион: София (столица) 🏙️
Държава: България 🇧🇬
Звено за контакт: Комисия за защита на конкуренцията
Електронна поща: delovodstvo@cpc.bg 📧
Телефон: +359 29356113 📞
Факс: +359 29807315 📠
URL: http://www.cpc.bg 🌏
Служба, от която може да се получи информация за процедурата по преразглеждане
Същото като: Орган за преглед
Процедура за преглед
Точна информация за крайния срок (крайните срокове) за процедурите за преразглеждане:
Обжалването се извършва в 10 дневен срок, след изтичането на срока по чл. 100, ал.3, съгласно чл.197, ал.1, т.1 от ЗОП.
Информация за електронните работни потоци
Приемат се електронни фактури
Източник: OJS 2026/S 167-597746 (2026-08-27)